Zelená politika a Zelení

Zelená politika a Zelení

Zelená politika je politická ideologie, jejímž cílem je vytvoření ekologicky a sociálně udržitelné společnosti. Zatímco hlavním lákadlem většiny politických systémů je ekonomický růst a příslib bohatství pro občany daného státu. Zelená politika zohledňuje, že vedlejším produktem ekonomického růstu může být celá řada nežádoucích jevů, nejvýznamnějším je pak globální oteplování, na to upozorňuje ve 21. století mimo jiných také švédská klimatická aktivistka Greta Thunberg.

Historie a vznik zelené politiky

Základy zelené politiky byly položeny v 70. letech 20. století, tedy v době, kdy začaly vznikat první zelené politické strany. V roce 1979 byla založena nejúspěšnější z nich – němečtí Die Grünen – Zelení. Ve 21. století již existuje mnoho hnutí i stran bojujících proti zhoršujícímu se klimatu. Alespoň některé body zelené politiky do svého programu začleňuje již většina stran, často jsou však vnímány pouze jako plané sliby – nástroje populistiké politiky.

U nás zelenou politiku prosazovala především Strana zelených – k jejiž základním programovým dokumentům patří mj. Charta globálních zelených (Global Greens) a Charta Evropských zelených. Strana zelených vznikla krátce po listopadové revoluci na podzim 1989, poprvé získala poslanecká křesla v roce 1992.

Nejvyšší popularity dosáhla v roce 2006. Od voleb 2013 mají Zelení poměrně nízké volební preference okolo 1,5 % hlasů a jejich agendu a voliči přebrali především Piráti, kteří dokázali nabídnou šířeji zaměřený program nejen pro ekologické nadšence. Martin Bursík byl hlavní postavou úspěchu Zelených v roce 2006 a o následný návrat Zelených na výsluní se o dekádu později pokusil neúspěšně Martin Stropnický. Zelení jsou více populární v západní Evropě, což odpovídá také většímu zájmu obyvatelstva o ekologii a udržitelný rozvoj.

Priority Zelené politiky

Zelení politikové v průběhu desetiletí vývoje této ideologie dopracovali k několika základním principům. V roce 2001 došlo k vytvoření Global Greens (Africká federace zelených stran, Americká federace zelených stran, Asijsko-pacifická zelená síť, Evropská strana zelených) jako mezinárodního zeleného hnutí, které definovalo následujících šest zásad, z nichž první čtyři definovali zelenou politiku již dříve. Přičemž poslední dvě hodnoty jsou především reakcí na aktuální témata ve společnosti.

  • Ekologické myšlení
  • Sociální spravedlnost (sociální politika)
  • Účastnická demokracie
  • Nenásilí
  • Udržitelný rozvoj
  • Respekt k odlišnosti

Greta Thunberg – „klimatická“ Greta

Greta Tintin Eleonora Ernman Thunbergová, nepřechýleně Greta Thunberg, je celosvětově známá švédská klimatická aktivistka. Proslavila se svými soustavnými aktivitami na podporu okamžité akce proti globálnímu oteplování, které začala v roce 2018 ve svých 15 letech. Hrdinka, dítě se zničeným mládím, nebo něčí loutka… názory na Gretu se líší mezi odbornou i širokou veřejností.

Budeme vás sledovat… Tohle je celé špatně. Neměla bych tu být. Měla bych být ve škole na druhé straně oceánu. Přesto ale od nás mladých žádáte naději. Jak se opovažujete? Svými prázdnými slovy jste mě připravili o dětství a o mé sny, přesto jsem jedna z těch šťastnějších. Lidé trpí a umírají, celé ekosystémy kolabují. Jsme na začátku masového vymírání a jediné, o čem dokážete mluvit, jsou peníze a pohádky o věčném ekonomickém růstu.


Projev šestnáctileté aktivistky Grety Thunbergové na klimatickém summitu OSN v Září 2019

Globální oteplování

Globální oteplování představuje dlouhodobý nárůst průměrné teploty klimatického systému Země; tento aspekt změny klimatu se projevuje jak v přístrojových měřeních teploty, tak i dalšími projevy oteplování. Termín se všeobecně používá pro pozorované oteplování způsobené především člověkem od doby průmyslové revoluce a jeho předpokládané pokračování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *