Lepšolidi z pražské kavárny

Lepšolidi z pražské kavárny

Lepšolidi je termín zavedený do české společenské komunikace koncem roku 2018 Jaromírem Soukupem z televize TV Barrandov. Majitel této televizní stanice s výhradním monopolem na uvádění všech televizních pořadů začal užívat nálepku „lepšolidi“ ve svých pořadech k označení jeho ideologických oponentů.
„Nálepkování v politické komunikaci zjednodušuje identifikaci občanů s určitou skupinou nebo pro vymezení k této skupině. Nálepky jsou často označovány za znak populismu a slabší politické kultury.“

Lepšolidi v podání Jaromíra Soukupa a Miloše Zemana

Termín lepšolidé se rozšířil a stal velice populární v určité společenské vrstvě souznící s Jaromírem Soukupem a volící Miloše Zemana.

Sám prezident České republiky tento termín vysvětlil zcela nejlépe:

„To mě přivedlo k tomu, že jsem si osvojil krásný termín lepšolidé, který jsem nedávno zaslechl.“

„Lepšolidé jsou ti, kteří se považují za něco lepšího než my ostatní a kteří nám neustále radí, co máme dělat, a kteří své názory považují za nadřazené názorům těch druhých.“

Nálepka „lepšolidé“ částečně překrývá starší nálepku z podobného spektra „pražská kavárna“. Oba termíny se také začaly propojovat a vznikla dlouhá popisná nálepka „Lepšolidi z pražské kavárny“.

Touto nálepkou jsou označováni lidé vyššího vzdělání, bydlící ve městech a uplatňující liberální názory. Lepšolidé je termín širší než „pražská kavárna“ a nemá žádný lokální význam. Těžko například lidé mohli častovat pojmem „pražská kavárna“ lidi z menších měst.

Kde najdeme lepšolidi?

Kde lze nalézt tyto lepší lidi? Nebo lépe, kde tyto lidi vidí Jaromír Soukup a jeho diváci?

Především v dnes již okrajové politické straně TOP 09. Soukup si bere nejčastěji na paškál Miroslava Kalouska, Dominika Feriho či Jiřího Pospíšila.

Kdo používá termín lepšolidi mimo Soukupa a Zemana?

Termín zavedl Jaromír Soukup a legitimizoval do ve svém poselství na Vánoce 2018 prezident ČR Miloš Zeman. Dále tento termín používají:

  • Jiří Ovčáček
  • Petr Hampl
  • Martin Konvička
  • Jaromír Soukup
  • Václav Klaus ml.
  • Lubomír Volný

Další nálepky s podobným významem jsou: Vítači, Pražská kavárna, Sluníčkáři, Havloidi, Dobroserové…
 Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *