Alexander P. de Seversky, vzdušná moc

Alexander P. de Seversky, vzdušná moc

Alexander P. de Seversky – (7. června 1894 – 24. srpna 1974) se narodil do významného rodu de Seversky v Gruzii tehdejší neodmyslitelné součásti Carského Ruska. Jeho otec byl jedním z prvních pilotů v Rusku a svého syna k létání také vedl. Alexander P. de Seversky vstoupil na akademii, absolvoval inženýrské studium a sloužil v první světové válce jako úspěšný pilot.

De Seversky po začátku revoluce v roce 1917 emigroval do USA, kde se působil nejen jako pilot ale také jako úspěšný konstruktér a vynálezce v oblasti letectví. De Seversky byl průkopníkem v oblasti letectví a vzdušných zbraní. V roce 1923 založil firmu  Seversky Aero Corporation. De Seversky vedl tuto malou firmu na letecké díly až do roku 1929, kdy ji spolu s ostatními spláchla krize.

Díky milionáři Edwardu Moorovi se mu povedlo založit společnost další a zkonstruovat jednoplošník SEV-3, který v předválečných letech trhal rychlostní rekordy.

Vítězství prostřednictvím vzdušné síly

Vítězství prostřednictvím vzdušné síly napsal de Seversky po útoku Japonska na Pearl Harbor. V téhle knize oznámil soumrak mořské i pozemní síly. Právě ta mocnost, která bude disponovat nejsilnějším letectvem, bude mocností, která bude dominovat a vítězit. Jeho práce má i geostrategický rozměr. Varuje USA před tím, že letectvu nevěnují dostatečnou pozornost a že žijí v zajetí přežitých konceptů.

Tato kniha se v USA stala naprostým trhákem a v krátké době se prodalo na pět milionů kopií. O rok později si námět vzal Walt Disney a základní myšlenky z díla dostal do animované podoby, která sklidila snad ještě větší úspěch než dílo samotné.

Vzdušná síla – klíč k přežití

Už to není tak, že je letectva potřeba, aby ta mocnost zvítězila. Nyní je to nutné i k samotnému přežití. Apeloval na administrativu USA, která byla v ostrém rozporu s tím, co psal a propagoval Spykman. De Seversky tvrdil, že je nutné navrátit se k izolacionismu, protože dřív nebo později budou USA nuceny chránit západní polokouli vůči vnějšímu ohrožení.

Tudíž angažovat se v Eurasii je kontraproduktivní, protože se v lokálních konfliktech USA vyčerpají a nebudou pak mít dostatek sil a prostředí na ubránění západní hemisféry.

Jeho přístup je taky nový v tom, že nehlásá expanzi, ale obranu. V souvislosti s jeho teoriemi se mluví o konceptu Pevnost Amerika. Amerika se musí dobře připravit na obranu před nepřáteli.

S de Severskym je spojená významná mapa zachycující severní pól. Oblast Severního ledového oceánu je podle něj area of decision (oblast rozhodnutí) a rozhodující prostor. Z této perspektivy jsou USA a SSSR hrozně blízko. Na klasických mapách to vypadá, že je SSSR vzdálený a nemůže se nic stát. Jenže při zobrazení mapy z pohledu severního pólu je velká část SSSR dostupná pro letadla startující v severní Americe (a naopak).

Takže zásadním teritoriem je oblast severního pólu (žádný Rimland nebo Heartland). V oblasti severního pólu dojde k zásadnímu střetu mezi dvěma největšími mocnostmi. Jakmile nepřítel překoná tuhle oblast, tak vyhraje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *