Měkký a tvrdý Euroskepticismus

Měkký a tvrdý Euroskepticismus

Euroskepticismus je negativní postoj vůči evropské integraci, může mít řadu různých podob, dle intenzity odmítavého postoje vůči EU. Dle politologa Paula Taggarta lze rozlišovat dvě základní formy negativního postoje, měkký a tvrdý euroskepticismus. Měkký se nestaví proti členství v Evropské unii, nicméně kritizuje jednu nebo více konkrétních evropských politik. Tvrdý euroskepticismus je však již striktní odmítání evropské ekonomické a politické integrace, strany takto smýšlející odmítají vstup, nebo setrvání v EU.

Měkký euroskepticismus

Jedná se o „nahodilou nebo kvalifikovanou“ opozici vůči evropské integraci. Jako příklad takové opozice lze uvést např. odmítnutí eura jako společné evropské měny, což je téma velmi frekventované na české politické scéně. Dalším znakem může být odmítání eurofederalismu, tedy trvání na tom, že Evropská unie by měla zůstat společenstvím národních a nezávislých států. Ostatní politické a ekonomické iniciativy Evropské unie představitelé měkkého euroskepticismu často bez problému podporují (např. Evropský jednotný trh).

Za měkké euroskeptiky lze jistě označit mnoho politiků, příkladem prosazování značné autonomie, avšak podpory setrvání v Evropském společenství, může byt politika bývalé premiérky Spojeného království Margaret Thatcherové.

Tvrdý euroskepticismus

Představuje striktní odmítnutí  evropské ekonomické a politické integrace. Strany nebo politici vyznávající tvrdý euroskepticismus odmítají vstup či setrvání vlastní země v Evropské unii. Jedná se buďto o principiální odmítnutí projektu EU jako takového, případně jeho odmítnutí ve stávající podobě.

Aktuálním příkladem může být Velká Británie, kde se o vystoupení z EU zasadila především Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) s jejím tehdejším předsedou (Nigel Farage). Tyto iniciativy se však netýkají pouze Velké Británie. Pro vystoupení z EU je například francouzská politička Marine Le Penová, která se v roce 2017 málem (v druhém kole prezidentských voleb získala 1/3 hlasů) stala prezidentkou Francie.

Tvrdý euroskepticismus v ČR

Strana, jejíž hlavní ideologií je euroskepticismus je Strana svobodných občanů. Hlavním reprezentantem ostré kritiky EU je předseda Strany svobodných občanů a europoslanec Petr Mach. Tvrdý euroskepticismus prosazuje také strana Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura. Dalšími euroskeptiky jsou nacionalistické, populistické až extremistické strany, například Dělnická strana sociální spravedlnosti či Národní demokracie. Tvrdý euroskepticismus tedy zatím v ČR nemá mnoho příznivců. Proti EU je v ČR mnoho ostrých hlasů, avšak většina z nich si uvědomuje po roce 2016, že je EU pro Českou republiku ekonomicky nepostradatelná – obzvláště po nepovedeném Brexitu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *