Pokud jste již byli do Evropského parlamentu volit, nebo se o dění v EU zajímáte, tak vás prvních pár řádků pravděpodobně nezaskočí. Evropský parlament je jeden ze sedmi orgánů Evropské unie a spolu s Radou Evropské unie přijímá její legislativní akty. Měl by reprezentovat občany Evropské unie, a poslanci parlamentu jsou proto voleni přímou volbou každých pět let. Poslanci jsou v jednotlivých zemích EU voleni podle zásad poměrného zastoupení v tajné volbě všemi občany EU (kteří chtějí, nebo v některých zemích dokonce musejí volit). Znáte však v této souvislosti pojem frakce (politické skupiny)?
Politické skupiny neboli frakce v EU
Zřejmě jste také narazili na číslo 751 nebo 21. Ano, jedná se o celkový počet poslanců a počet českých zástupců na půdě Evropského parlamentu. Možná si říkáte, že jde o poměrně malé zastoupení, zvlášť pokud nebudou jednotliví poslanci spolupracovat, sdílet stejné hodnoty a názory. To ale zřejmě ani nikdo neočekává, přesto každý poslanec Evropského parlamentu má možnost zasáhnout do dění v EU. Jak?
Jednotliví zástupci mohou vstupovat do větších celků. Stejně jako v našem parlamentu, totiž také v případě EU existují politické „velko-strany“, frakce které většinou sjednocují zástupce podobně smýšlejících stran na evropské úrovni. Politické skupiny mají obdobnou strukturu jako národní strany. Volí si předsedu (někdy i dva) a místopředsedy.
V současném období (2014 až 2019) je v Evropském parlamentu osm politických skupin sdružujících skutečně velké množství rozdílných národních stran, včetně českých politických stran. Lze také jednoduše dohledat, ve kterých politických skupinách působí čeští zástupci.
Pokud tedy například váháte, koho zvolit v nadcházejících volbách, možná vám může být vodítkem, ke které politické skupině, se strana, za kterou dotyčný kandiduje hlásí. Politické skupiny jsou totiž jakousi obdobou našich politických stran. Díky své velikosti pak již mají skutečně velký vliv na přijímaní legislativy EU.
Proč je příslušnost k frakci v Evropském parlamentu důležitá při rozhodování u eurovoleb
Jak vám může při rozhodování pomoci vědomí, že daný poslanec bude v konkrétní frakci Evropského parlamentu? Každá frakce má totiž také svůj program, který zahrnuje určité oblasti, například:
- dokončení jednotného trhu služeb,
- migrační a azylová politika,
- potírání terorismu,
- dokončení schengenského prostoru, ochrana vnějších hranic,
- posílení kybernetické bezpečnosti,
- práva žen a odstranění rozdílů v odměňování mezi pohlavími.
Témat je skutečně spoustu a výčet je pouze inspirační. Je tak jen na vás abyste si našli vám nejbližší témata a řešení nabízená jednotlivými skupinami Evropského parlamentu. Třeba tato nová znalost posune vaše rozhodování, nebo dokonce změní názor na volby, které mají v ČR zatím spíše malou popularitu. Česká republika a východní členské státy obecně se ještě úplně neeuropeizovali a nezvykli si na důležitost voleb do Evropského parlamentu. V nových členských zemích není o eurovolby příliš zájem a také volební preference nejsou výrazněji sledovány.