Berlusconizace společnosti

Berlusconizace společnosti

Berlusconizace společnosti – Pojem vznikl ze jména nejslavnějšího italského politika a podnikatele Silvia Berlusconiho, který se pohybuje v italské politice od 90. let. Silvio Berlusconi byl a je dlouhodobě druhým nejbohatším člověkem v Itálii. Berlusconi se do politiky dostal přes stavební firmy, jenž vlastnil a úspěšně přijímal výhodné státní zakázky. Úzce spolupracoval s politiky a často byl obviňován z korupce a ovlivňování.

Berlusconizace společnosti a médií

V roce 1994 se stal Silvio Berlusconi premiérem italské vlády a v italské politice působí dodnes. Díky financím ze stavebnictví mohl investovat velké peníze do médii. Berlusconi vlastní velkou část italských médii a tedy může široce ovlivňovat veřejné mínění.

Zde se dostáváme k jádru slova berlusconizace nebo berlusconizace společnosti, protože právě kumulace moci mediální, finanční a politické odráží význam tohoto slova. Berlusconizace je vlastně nový výraz pro oligarchii nebo plutokracii. Berlusconizace vyjadřuje přehnanou personalizaci politiky a upozadění demokratických principů. Bohatý a mocný člověk si díky médiím udržuje dobré veřejné mínění a jeho vlastní média proti němu nepíší. Berlusconi byl již nejméně dvacetkrát u soudů v Itálii kvůli rozličným prohřeškům od korupce až po sexuální obtěžování. Nikdy však nebyl odsouzen, což ukazuje, že si před zákonem nejsou všichni rovni – další znak berlusconizace společnosti.

Berlusconizace české společnosti

O berlusconizaci se v České republice začalo mluvit především při vstupu Andreje Babiše do politiky. Druhý nejbohatší muž v zemi s majetkem přes 80 miliard korun se stal velmi vlivným politikem. Babišův zemědělský koncern Agrofert čelí možný dotačním problémům a Babiš figuruje ve vládě České republiky. Tento střet zájmů doplňuje typickým vlastnictvím médií, jenž si pořídil těsně před vstupem do politiky. Andreji Babiš tak získal přezdívku „Český Berlusconi“. Podobnost se Silviem Berlusconim zde jistě je – zvláště po roce 2010 po celém světě začalo mnoho majetných lidí vstupovat do politiky a propojovat moc politickou a moc finanční. Takovíto lidé jsou nazýváni „političtí podnikatelé„.

6 Comments

  1. Vaclav

    Když píšete na I novinky nebo něčeho od mafry nebo I na seznam novinky komentáře a do nej slovo Berlusconizace, albanizace či Babiš tan, tak vás normálně zablokuje. Taková je u nás pěkná svoboda slova, no.

  2. Zpětný odkaz:Italské parlamentní volby a legenda Silvio Berlusconi - České volby

  3. Zpětný odkaz:Politická komunika stran a politiků v 21. století – Politický slovník

  4. Zpětný odkaz:Politická trafika, aneb co to je a kde se to vzalo - Politický slovník

  5. Zpětný odkaz:Lídr ANO Andrej Babiš: Jak vydrží dlouho v politice? | České volby

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *