Historie půjčky a úvěrů

Historie půjčky a úvěrů

Půjčování peněz a platidel probíhalo napříč historií, ovšem podoba půjčky i pohled na ní se v čase výrazně měnil. Dnes se běžní lidé trochu děsí, jaké obrovské dluhy mají dnešní státy. V historii na tom státní zřízení nebyla lépe. Často předlužení panovníci či státy doplácely na extrémně náročné a neustálé válčení. Dnes můžeme vidět, že ani moderní politické strany na tom nejsou lépe.

Půjčky a středověk

Úrok motivuje věřitele půjčovat peníze dlužníkovi. Ve středověku bylo půjčování pro křesťany z několika důvodů téměř nemožné. Úrok lze dle výkladu bible přeložit jako poplatek za čas, který vlastní pouze Bůh. To znamená, že křesťané byli vyloučeni z této činnosti.

U křesťanů a rytířů ve feudální Evropě se úrok často obcházel zapsáním pouze částky, kterou má dlužník vrátit. Dlouhodobé půjčky poskytovaly kláštery, bohatí páni, rytíři a také nejznámější skupina – Židé. Židé se dostali k půjčování peněz a úvěrům tak trochu nuceně, jelikož jim bylo zakázáno vykonávat mnoho dalších povolání. Židé často půjčovali na vyšší úrok než bylo povoleno nebo morální. Tím se začalo pomalu slovo Žid stávat synonymem k lichváři.

Zástava byla ve středověku stejně běžná jako dnes, ale s tím rozdílem, že ve středověku zástavu přebíral věřitel na dobu, dokud nesplatí půjčenou částku. Známým případem je Jan Lucemburský a jeho půjčování na válečná tažení. Takto česká koruna přišla za několik let o značnou část majetku.

„Půjčka, kterou je třeba vrátit, to jsou ztracené peníze.“

Půjčky dnes a v historii

Věřitelé často využívali zoufalou situaci dlužníků, kterým půjčovali na vysoký úrok poměrně nízké částky. Tento model přetrval částečně dodnes, jelikož i dnes jsou nízké spotřebitelské půjčky také nejméně výhodné a často spoléhají na to, že dlužník nebude schopen splácet v řádném termínu.

Rozvoj bankovních institucí na území dnešní Itálie a následný nástup novověku vytvořil prostředí více podobné tomu dnešnímu. Půjčky se staly dostupnější a běžnou součástí lidských životů. S rozvojem obchodních společností a modernějších bankovních domů se vytvořila místa, kde mohl téměř kdokoliv získat poměrně transparentní úvěr. Stejně jako dnes zde byly podmínky, pokud dlužník nebude splácet podle plánu.

Díky internetu mají dnešní spotřebitelé širokou paletu a mohou si ty nejvýhodnější půjčky porovnat přímo na internetu. Navíc všichni větší i menší poskytovatelé půjček dnes již musí splňovat přísné podmínky a nenajdete zde nějakou přímou „levárnu“. Na těchto levárnách a následném vymáháni bylo často půjčování ve středověku postaveno. Půjčky a úvěry patří neodmyslitelně k volnému trhu a liberalismu.

One comment

  1. Zpětný odkaz:Co je pasivní příjem? | Politický slovník

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *