Volební systém při volbě prezidenta České republiky

Volební systém při volbě prezidenta České republiky

Volební systém při volbě prezidenta České republiky – Prezident je volen občany v České republice od roku 2012. První přímá volba prezidenta se uskutečnila v roce 2013, kdy ve druhém kole vyhrál Miloš Zeman nad Karlem Schwarcenbergem. Před zavedením přímé volby byl prezident volen oběma komorami parlamentu.

Při zavádění přímé volby se uvažovalo nad třemi variantami volebního systému. Dvě varianty byly dvoukolové a jedna jednokolová.

Vítězný volební systém

Legislativní rada vlády doporučila volební systém kopírující ten, který byl již aplikován při volbách do Senátu. Při politickém jednání zástupců vládní koalice a ČSSD byla zvažována i varianta australského modelu volby poslanců, kdy by voliči jednotlivé kandidáty seřadili podle své preference a prezidentem by pak byl zvolen ten kandidát, který by byl první v celkovém pořadí. Takovýto systém je částečně podobný volebnímu systému Prezidenta 21 a měl by eliminovat krajní kandidáty. Vítězná varianta byla však dvoukolová volba, která je využívána také při volbách do českého Senátu.

Volební systém je dvoukolový, kdy může kandidát zvítězit již v prvním kole, když získá nadpoloviční většinu hlasů. Takováto varianta se příliš nepředpokládá, tak postupují do druhého kola dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů. Tito kandidáti se utkají ve druhém kole, které se koná 14 dní po kole prvním. Při hypotetické rovnosti hlasů se musí celé volby opakovat.

Požadavky na prezidentského kandidáta

Kandidáti musejí splňovat podmínky pro výkon funkce – tedy občanství ČR a věk minimálně 40 let, musí být svéprávní a nesmí jít o současného prezidenta.

Požadavky na oficiálního prezidentského kandidáta je možné splnit několika cestami. První z nich je 50 000 podpisů od občanů České republiky. Petiční arch se všemi podpisy je nutno podat ministerstvu vnitra 66 dní před konáním voleb. Dalšími možnostmi jsou podpisy senátorů nebo poslanců. Potřeba je 10 podpisů od senátorů nebo 20 od poslanců dolní komory.

 

One comment

  1. Zpětný odkaz:Volební preference a preferenční výzkumy | Politický slovník

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *