Hoax a fake news

Hoax a fake news

Hoax je podvodná, mystifikační, či žertovná nepravdivá zpráva šířící se internetem. Fake news je nepravdivá zpráva obvykle ve formě článku, která hoax, nebo dezinformace obsahuje. Hoax nejčastěji najdeme v e-mailu či na sociálních sítích a fake news se běžně objevují na dezinformačních webech, ale bohužel na ně můžeme narazit téměř v jakémkoliv médiu.

Fakenews i hoax jsou často používanými pojmy také ve veřejném prostoru, které slouží k očernění názorů oponenta. Například mluvčí prezidenta Zemana, Jiří Ovčáček nadužívá tyto slova a označuje jimi vše, co se jemu či prezidentu Zemanovi nehodí.

Nebezpečí hoaxů

Ohrožení jsou především starší lidé, děti a všichni nezkušení a důvěřiví uživatelé internetu, kteří udělají to, co po nich hoax žádá. Může to být přeposlání řetězové zprávy, vyzrazení osobních údajů, nebo dokonce zaslání peněz. Hoaxy často cílí na city a žádají o pomoc. Neexistující charitativní sbírky, nebo hledání vhodného dárce orgánů pro nemocné děti není vůbec neobvyklé. Člověk sdílející hoax riskuje ztrátu důvěryhodnosti v očích známých.

Hoaxy často také manipulují s politickými názory veřejnosti. V posledních letech se to týká především uprchlické krize a Evropské unie. Na internetu kolovala například fotografie vlaku ověnčeného uprchlíky v Chebu upravená ve photoshopu, nebo zpráva o tom, že Evropská unie chce zakázat písmeno Ř. Takové poplašné zprávy vyvolávají ve společnosti neopodstatněný strach.

Proč lidé vytvářejí hoaxy

Hoaxy jsou často vymýšleny pro zábavu a vzhledem k tomu, že smysl pro humor je subjektivní, i míra jejich škodlivosti se liší. Některé mají za cíl adresáta výhradně jen pobavit a přimět ho, aby poslal hoax dál, s příslibem, že pokud tak učiní, láska jeho života mu zatelefonuje do deseti dnů. Jiné mají za cíl poškodit adresátův počítač, nebo ho vyděsit.

S cílem zvýšení návštěvnosti webu vznikají různé bulvární a poplašné zprávy. Další zisk, po kterém autor může prahnout, je ten finanční. Snaží se tedy adresáta přinutit například k poslání placené sms, nebo získat jeho údaje o platební kartě. Mezi běžné scénáře patří náhodná výhra lákavé odměny, například mobilního telefonu, nebo dobře známé nigerijské dopisy. V nich zaručuje adresátovi velmi snadný a rychlý výdělek s drobným počátečním v kladem.

Již zmíněná motivace ovlivnit politické názory lidí se stupňuje především v období před volbami. Během posledních prezidentských voleb jsme mohli zaznamenat například tento hoax:

S Jiřím Drahošem budou po ČR rozmístěny americké základny, jejich vojáci a rakety krátkého a středního doletu

Hoax prezidentských voleb 2018

Jak poznat hoax

V dnešní době je občas těžké rozlišit s jistotou mezi pravdou a lží. Proto si je dobré všechny informace ověřit z více zdrojů. Když vás zpráva vyzývá k rozšíření mezi co největší počet lidí, je zapotřebí dbát zvýšené opatrnosti. A pokud máte podezření, že by se mohlo jednat o podvod, zkuste vyhledat klíčová slova na hoax.cz a manipulatori.cz, tyto weby shromažďují současné hoaxy a fake news kolující internetem. Pokud se vaše podezření potvrdí, je dobré na to šiřitele zprávy upozornit.

One comment

  1. Zpětný odkaz:Ruští trollové a dezinformace? Sociální sítě pod drobnohledem | České volby

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *