Spitzenkandidat je ustálené slovní spojení pro lídra kandidátky v německém politickém systému a kulturě. Lídrem kandidátky není myšleno jen první na kandidátce. Spitzenkandidat je kandidátem na německého kancléře a v předvolebním boji se tak jasně profiluje. Otázky směřují například směrem: Co byste dělal s problémem XY, kdybyste se po volbách stal kancléřem.
Spitzenkandidat jako kandidát na předsedu Evropské komise
Na evropské úrovni se toto slovní spojení ustálilo a europeizovalo až kolem roku 2014. A kdo je spitzenkandidat na úrovni EU?
Každá frakce v Evropském parlamentu si napříč národními státy vybere svého spitzenkandidáta, jehož cílem bude vést kampaň o předsednictví Evropské komise. Jedná se vlastně o paralelní, avšak upozaděnou úroveň voleb do Evropského parlamentu.
O tom kdo se stane předsedou Evropské komise a jaký spitzenkandidát uspěje rozhodnou jednak voliči v Evropských volbách. Měl by to být člen vítězné frakce, tzn. frakce s nejvyšším počtem mandátů v EP. Ovšem faktickou rozhodující pravomoc má Evropská rada, která se skládá z vrcholných představitelů exekutivy členských států (premiérů a prezidentů).
Spitzenkandidat Jan Zahradil
Před volbami do Evropského parlamentu 2019 byl oznámen jako spitzenkandidat frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR) Jan Zahradil, který působí v Evropském parlamentu od samotného začátku členství. Stal se tak vůbec prvním českým politikem, jenž usiluje o obsazení postu předsedy Evropské komise.