Neofunkcionalismus

Neofunkcionalismus

 Neofunkcionalismus – se snaží popsat a vysvětlit (podobně jako funkcionalismus) regionální integraci a její příčiny. Neofunkcionalismus odmítá silný stát a nejvyšší roli státního zájmu. Teoretici popisují stoupající vzájemnou závislost mezi státy, stoupající vliv mezinárodních organizací a vznik celosvětového obchodního režimu.

Zájmové skupiny a obchodní organizace budou zvyšovat svůj vliv a zájem na úkor států a jejich zájmů. Tyto nestátní zájmy budou tlačit k integraci.

Spill over efekt

Spill over efekt – (efekt přelévání) je takzvaným efektem přelévání. Státy se integrují v jedné hospodářské oblasti nebo sektoru a díky úspěchu, jenž tato integrace přinese, se integrace přelije do oblasti další. Pokud státy zjistí, že je integrace výhodná v jednom sektoru, tak ji budou postupně přelévat do blízkých sektorů.

Při nabalování sektorové spolupráce se začínají vytvářet instituce, které jsou nadnárodní a nesouvisí s místními vládami. Pro neofunkcionalismus je důležitá pluralitní společnost, která dovoluje prosazování a soutěžení různým zájmům.

Neofunkcionalismus od integrace očekává jasné přínosy především v hospodářské oblasti a následně v oblasti politické i sociální.

Nejznámějším představitelem byl:  Ernst B. Haas,

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *