Proletariát a proletáři

Proletariát a proletáři jsou společenskou třídou, která nevlastní výrobní prostředky a jediné co tedy mají, je jejich práce. Za proletariát jsou považováni dělníci a neodborní zaměstnanci. Proletariát je termínem, který do obecného diskurzu přivedli Saint-Simon a Karl Marx.

Proletariát a proletáři význam postupem dějin

Toto slovo se používalo již v antickém Římě, kde se jím označovala ta nejnižší nemajetná třída. Toto slovo se objevilo s nástupem modernizace a následně si jej vytáhl po téměř dvou tisících letech Karl Marx.

Proletariátem označoval obyvatelé, kteří zpřetrhali vazby ze svojí rodinou na venkově a začali pracovat v továrně. Tento trend zasáhl až miliony především mladších lidí nejdříve ve Velké Británii a následně v dalších vyspělých zemích Evropy.

Tento proces se nazýval proletarizace zemědělců. Proletariát a dělníci žili velmi špatným životem, když pracovali v nedůstojných podmínkách okolo 16 hodin denně, ovšem nadhodnota vytvořená dělnictvem byla majetkem kapitalisty. V počátečním stavu byli dělníci jako majetek kapitalisty, který se z nich snažil vytěžit co nejvíce.

Proletáři všech zemí, spojte se!

Dělníci se začali postupem času volně organizovat a tím si dokázali mírně vylepšit svoji pozici. Mnohem větším stimulem byly revoluce v roce 1848 a Komunistický manifest vydaný téhož roku. V Komunistickém manifestu vyzývá Karl Marx k propojení a organizovanosti postupu proletářských sil slavnou větou: „Proletáři všech zemí, spojte se!“

První internacionála byla vytvořena roku 1964, avšak neměla dlouhého trvání, jelikož organizovala nejen příznivce Karla Marxe ale také anarchisty.

Komunistické režimy ve východní Evropě, nevyjímaje ten na našem území, hojně využívaly právě tento slogan, který díky tomu vyšuměl a zdiskreditoval.

V České republice je známá také parafráze z velmi známého filmu Pelišky, kde křičí z okna postava, kterou ztvárnil Jiří Kodet:

Proletáři všech zemí, vyližte si prdel!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *